طراحی سایت
پنجشنبه 25 مهر 1398.
.
الخميس 18 صفر 1441.
.
Oct 17 2019.
.

اختلال شخصیت چیست؟

شفاآنلاین :بيشتر گزينه هاي نامناسب براي ازدواج افرادي هستند كه اختلال شخصيت دارند يا داراي برخي از ويژگي هاي اختلال شخصيت هستند.

به گزارش شفاآنلاین ،اختلال شخصيت توسط روانشناسان روانپزشكان تشخيص داده مي شود که تشخيص آن كار ساده اي نيست و كاملاً تخصصي است. اختلال شخصيت، اختلال در شخصيت افراد است و به راحتي درمان نمي شود.معمولاً افرادي كه اختلال شخصيت دارند، خود را بيمار نمي دانند؛ اما خود آنها و اطرافيان آنها از اين اختلال رنج بسيار مي برند.
دکتر مینا پور فرخ، روان شناس اختلال شخصیت را از جمله آسیب های روان پزشکی دانست و گفت: اختلال شخصيت، آسیب های روان پزشکی هستند که با الگوهای رفتاری به هم ریخته که گاهی طولانی مدت و پا بر جا هستند، شناسایی می شوند. اختلال های شخصیت در مراحل اولیه، دوران کودکی، پدید می آید. از این روچگونگی گذراندن دوران کودکی در ایجاد این اختلال نقش مهمی دارد.
وی در ادامه افزود: اختلال شخصیت در بعد خلق و خو، اختلال روانی و محیطی است و در بعد مزاج و سرشت، اختلال ژنتیکی است؛ بی مهری و بی توجهی در دوران کودکی از طرف والدین، وابستگی های شدید در دوران کودکی و سوء استفاده های رفتاری و احساسی مشکل زا، از جمله علت های به وجود آمدن اختلال شخصیت در افراد است.
پورفرخ با بیان این که همواره تأکید می شود که جوانان قبل از ازدواج چشمانشان را باز کنند و بعد از ازدواج چشمانشان را ببندند، افزود: در پاسخ به این سوال که چه افرادی را نباید برای ازدواج انتخاب کنیم؟ باید بگوییم که با افرادی که دچار اختلال شخصیت هستند، نباید ازدواج کرد. به این دلیل که دیدگاه این گونه افراد به جهان و خودش عاری از احساس و انعطاف است.
وی در ادامه انواع سبک های دلبستگی را ایمن، نا ایمن و اجتنابی برشمرد و بیان کرد: عدم اعتماد زوجین در خانواده باعث عدم آرامش و ایجاد واکنش های خصمانه در حالت های تدافعی، کناره گیری و انعطاف پذیری می شود.
این روان شناس در پایان به دلایل عمده جذب شدن به افراد مبتلا به اختلال شخصیت اشاره و اظهارکرد: شناخت سطحی و اولیه، ناتوانی در دیدن حوانب و حقایق امر، ایجاد رابطه با افراد دچار اختلال، نیازمند اینکه دیگران محتاج آن ها باشند، فقط تنها نباشند، لیقات کمی حس می کنند، پر کردن خلاء های موجود، عدم رهایی در اثر عذاب وجدان و احساس گناه از جمله دلایل جذب شدن به افراد مبتلا به اختلال شخصیت است.